U srijedu, 21. lipnja 2017. u župama Bugojno i Skopaljska Gračanica održan je susret duhovnih zvanja skopaljske doline. Treću godinu svećenička i redovnička zvanja okupila su se na ovom susretu. Poseban naglasak ove godine stavljen je na proslavu zlatnih misa (50 godina svećeništva) tri svećenika rodom iz skopaljske doline, koji su ove godine i organizatori susreta. To su: vlč. Luka Brković, rodom iz župe Rostovo i župnik u župi Marijin Dvor u Sarajevu; don Josip Barišić, rodom iz župe Kandija i župnik u župi Čilipi – Dubrovačka biskupija; vlč. Vinko Radić, svećenik rodom iz župe Bugojno a trenutno umirovljeni svećenik.
Susret je započeo Svetom misom u župi Bugojno u prijepodnevnim satima koju je kao gost predvodio mons. Ilija Janjić, biskup kotorski. Uz brojne svećenike i časne sestre na Misi su sudjelovali i brojni vjernici župe Bugojno i okolnih župa. Na početku Misnog slavlja sve je pozdravio župnik domaćin fra Zoran Tadić, koji je izrazio svoju radost i zadovoljstvo što se ovoliki broj svećenika i časnih sestara okupio u crkvi Svetog Antuna Padovanskog u Bugojnu, te što je ova generacija zlatomisnika slavi svoj jubilej upravo u Bugojnu. Nakon župnika sve prisutne u ime slavljenika pozdravio vlč. Vinko Radić. Citirao je svetog papu Ivana Pavla II koji je rekao da je starost dar božji. Zahvalio je svima na dolasku, na poseban način svim kolegama svećenicima i časnim sestrama.
U svojoj prigodnoj propovijedi biskup Janjić je pozdravio sve svećenike i časne sestre koji su se okupili u sklopu susreta duhovnih zvanja skopaljske doline. Pozdravio je i sve vjernike, a na poseban način gospođu Mariju, majku zlatomisnika don Josipa Barišića, koja je u svojoj 96. godini dočekala slavlje pedesete godine misništva svoga sina Josipa. Posebno je dirljivo bilo kada je biskup u propovijedi zapjevao pjesmu: „Svećenika Majko svojoj Crkvi daj, oni će nas Majko voditi u raj“. Zahvalio se slavljenicima na njihovu pedesetogodišnjem svećeničkom služenju.
Na kraju Svete mise sve su pozdravili i zahvalili se i druga dva slavljenika vlč. Luka Brković i don Josip Barišić. U ovoj generaciji 1967. godine u Đakovu zaređeno je šesnaest svećenika. Od tih svećenika zlatnu misu dočekalo je njih 8, koji su bili prisutni na ovom slavlju.
Koliko je neki kraj duhovno bogat vidi se po tome koliko duhovnih zvanja ima! Ako je ova tvrdnja točna onda možemo reći kako je skopaljska dolina s gradovima Bugojnom i Uskopljem itekako duhovno bogata sa svojih 55 svećenika, 46 časnih sestara i četiri bogoslova.
U poslijepodnevnim satima druženje je nastavljeno za obiteljskim stolom u župnoj dvorani župe Skopaljska Gračanica. Uz ugodno druženje zlatomisnici Luka, Josip i Vinko su se zahvalili svima na dolasku, a posebno onima koji su pomogli oko organizacije ovog susreta. Kako svećenici i časne sestre nisu u prilici često doći u svoj zavičaj, bila je ovo jedinstvena prilika da se mnogi ponovno vide i obiđu svoj kraj i svoju rodbinu. (kta/m.š.)

Fotografije!

© 2016-2020 Župa Bugojno
Design by Marko