U nedjelju, 24. rujna 2017. godine, proslavljen je spomendan Sv. Terezije od Djeteta Isusa, djevice i crkvene naučiteljice, zaštitnice filijalne crkve u Donjem Vakufu. Svetu misu u 11 sati predvodio je fra Josip Ikić, prefekt/odgojitelj sjemeništaraca u Franjevačkom sjemeništu u Visokom. Okupljene vjernike fra Josip je pozvao da u svom životu nasljeduju Sv. Tereziju koja nam može biti primjer i putokaz u životu. Život je proživjela s velikom ljubavlju prema Bogu i ljudima za koje je prikazivala svoje molitve. Svetoj misi, zajedno s odgojiteljem fra Josipom, prisustvovali su visočki postulanti, pripravnici za fratre prije stupanja u novicijat i teologiju, Spomenko Hričak iz Banja Luke, Tonči Šarić iz Bile kraj Livna i Matej Juričević iz Uskoplja. Liturgijsko pjevanje predvodila je s. Mira Bliznac.
Lijepo je bilo, s malom donjovakufskom zajednicom vjernika i vjernicima iz bugojanskog kraja, biti dionikom slavlja!


Kada je drvarska tvrtka Ugar, akcionarsko društvo iz Turbeta, počela s izgradnjom željezničke pruge u planini Semešnici, trebala je pruga prijeći preko zemljišta koje je svojevremeno fojnički samostan kupio za buduću crkvu u Donjem Vakufu. Inženjer tvrtke Javor tražio je od tadašnjeg bugojanskog župnika fra Leonarda Čuturića (župnik od 1919. do 1928. godine) da se zemljište proda. Fra Leonardo je pristao na razmjenu pogodnijeg terena. Tvrtka Ugar kupila je odgovarajući komad zemljišta, koje ustupa bugojanskoj župi u zamjenu. Na dobivenom terenu fra Emil Miličević, bugojanski župnik od 1928. do 1938. godine, sagradio je 1934. godine zavjetnu crkvicu posvećenu sv. Tereziji, u kojoj se počela držati misa, umjesto na groblju „Lonđa“. Crkva u Donjem Vakufu renovirana je 1990., iznutra oštećena eksplozivom 1995., renovirana 1998., te ponovno iznutra i izvana obnovljena 2015. godine.

Fotografije!

© 2016-2020 Župa Bugojno
Design by Marko