Preminuo fra Hrvoje Radić, svećenik franjevac Bosne Srebrene
6.1.2022.

Braći Franjevačke provincije Sv. Križa – Bosne Srebrene javljamo tužnu vijest da je jutros, 6. siječnja 2022. na svetkovinu Bogojavljenja, okrijepljen svetim sakramentima, u Sarajevu u 46. godini preminuo fra Hrvoje Radić, svećenik franjevac Bosne Srebrene.

Fra Hrvoje je rođen 15. lipnja 1976. godine u mjestu Bugojno od oca Ive i majke Marije r. Prskalo. Osnovnu školu pohađao je u rodnom Bugojnu (1983-1991), a srednju školu u Makarskoj (1991-1995). Teološki studij završio je na Franjevačkoj teologiji u Sarajevu.

Redovnički habit sv. Franje obukao je 14. srpnja 1996. u Lepenici. Jednostavne redovničke zavjete položio je 13. srpnja 1997. u Belmonteu – Italija, a svečane 14. rujna 2001. na Plehanu. Red đakonata primio je 1. prosinca 2002. u Sarajevu, a svećenički red 29. lipnja 2003. u Sarajevu po rukama Vinka kardinala Puljića, nadbiskupa vrhbosanskog.

Nakon svoga ređenja obnašao je sljedeće službe: župni vikar u župi Tolisa (2003-2006); župni vikar u župi Vitez (2006-2009); župnik u župi Busovača (2009-2012); župni vikar u župi Breške (2012-2013); župni vikar u župi Jajce (2013-2016); župni vikar u župi Vitez (2016-2018); župnik u župi Bugojno od 2018. pa sve do svoje smrti.

Ljudski gledano fra Hrvoje je otišao prerano. Izgubili smo mladoga svećenika i fratra koji je još mnogo toga mogao učiniti Bogu na slavu i na dobrobit duša kojima je bio poslan. Ali pred tajnom života i smrti smo nemoćni. Možemo samo reći: Bože hvala ti za život našega fra Hrvoja i za sve ono dobro što si preko njega učnio za našu franjevačku zajednicu i mjesnu Crkvu, kojima je svim srcem pripadao i služio kao redovnik i svećenik. Svima će nam u sjećanju ostati njegov urođen dar da drugima donese radost. Na tragu svojih starijih zemljaka fratara iz bugojanskog kraja i fra Hrvoje je znao duh radosti i pozitivnog pristupa životu posredovati i drugima. Velik je blagoslov u ovo tmurno vrijeme izvući osmijeh na licu drugoga čovjeka, a fra Hrvoje je za to imao Božji dar. Iako se zadnjih mjeseci borio s teškom bolešću taj nesalomljivi duh radosti nije ga nikada napuštao. Na taj način bio je blagoslov onima koji su ga dvorili i pomagali mu u trenucima slabosti. Fra Hrvoje je također, što i jest vrlina franjevačkoga duha, bio velik zaljubljenik u svetu liturgiju. Još od studentskih dana,a kasnije i u svome svećeničkom životu gajio je ljubav prema uzvišenim otajstvima liturgije i crkvenog pjevanja. Stoga, neka ga dobri Gospodini, koji ga je po svome naumu pozvao k sebi, primi u svoje nebeske dvore, gdje neprestano odjekuje božanska liturgija uzvišenih anđeoskih korova.

Obitelji pokojnoga fra Hrvoja, osobito sestrama Nini, Neli i Blaženki te ostaloj rodbini izražavamo svoju sućut. Pokoj vječni daruj mu Gospodine. I svjetlost vječna neka mu svijetli!

Misa zadušnica za pokojnoga fra Hrvoja bit će u petak, 7. siječnja 2022. u 12 sati u župnoj crkvi sv. Ante Padovanskog u Bugojnu, potom ukop na groblju Sultanovići u fratarskoj grobnici.

© 2016-2020 Župa Bugojno
Design by Marko