Na 27. nedjelju kroz liturgijsku godinu, 2. 10. 2016., slavili smo misu zahvalnicu na Gradskom katoličkom groblju u 9 sati. Mise je predvodio fra Zoran Tadić, župnik.

Fotografije


Bugojno: ime očito baštini po magli koja ga, baš kao i čitavu Skopaljsku dolinu u srcu koje se nalazi, utapa poput mora posebice tijekom jeseni i proljeća. Prvi se put u maticama javlja 1765., a katoličko groblje (cometerium ville) 1801. godine. Ukop u „Donjem Skopju“ (Dogne Scopje) – dakle Bugojnu, registriran je 1806. godine. Tijekom prve godine haranja tzv. velike kuge (1814.) u Bugojnu, Jakliću i Berića Gaju umrlo je pedeset dvoje ljudi, pa je izvjesno postojanje kužnog groblja. Groblje „Glavica“ (coemeterium Glavicza in Bugojno) registrirano je 1822. godine. Tijekom arheoloških istraživanja provođenih 1949. i 1950. na Glavici ispod Gorice u Sultanovićima kod Bugojna pronađeni su tragovi starohrvatske (predromaničke) crkve iz 10. odnosno 11. st. te groblja iz istog vremena. U nekim grobovima pronađeni su ostatci viteške opreme (brončane i pozlaćene mamuze, pojasne kopče i dijelovi opasača) koji svjedoče da su oni koji su se njome služili bili u sastavu Dalmatinske Hrvatske. I bizantski car Konstantin VII. Porfirogenet (905. – 959.) u svom djelu O upravljanju Carstvom Uskoplje locira u Hrvatsku, baš kao što u 12. st. čini i Barski rodoslov odnosno Ljetopis Popa Dukljanina. Crkva i groblje s Glavice uvelike su uništeni 1944. u vrijeme borbi za Bugojno. Groblje „Sultanovići“ prvi se put spominje 1808., a kao „Sultanovića Greblje“ 1837. godine. Prvi ukop datiran je 1802. godine. Tu se ukapaju i katolici iz Malog Sela, Jaklića, Berića Gaja, Karadža, Udurlija, Kopčića, Vesele Straže, Poriča, Donjića, Caušlija, Vrpeći, Crniča, Čipuljića, Kotega, Čelepirove Kule, Glavica, Ždralovića, Zla Vasti, Goruše, Kordića, sa Skrta, Okolišća, i dr. U „Sultanovićima“ je svoj vječni počinak našlo i 16 austro¬ugarskih vojnika 1878. i 1879. godine: Mihael Mareng, Venceslav Langg, Stepan Mokroš, Georgij Galay, Mateus Znebel, Mato Grgić, Georgij Harković, Tomas Stolnik, Frančišek Safranek, N. Balick, Joanes Stojka, Marko Herceg, Jozep Jakopac, Joanes Bromer, Georgij Barščak, Joanes Poljak.

© 2016-2020 Župa Bugojno
Design by Marko