Kako je samo milosno posjetiti Gospina svetišta i mjesta njezinih ukazanja, bilo gdje u svijetu! I ne treba previše pameti da se shvati kako Marija, dobra Majka koja se brine za svoju djecu, ima uvijek veoma jednostavan način u odabiru mjesta svojih ukazanja. Ona, ponizna službenica, redovito izabire siromašna, zabačena i neznatna mjesta koja je teško pronaći na karti svijeta. I uvijek se oni kojima se Marija ukazuju neuka i siromašna djeca. Prisjetimo se samo nekih mjesta gdje se Gospa ukazivala: Guadalupe, Lourdes, La Salette, Fatima, Banneux, Međugorje…
Ista priča dogodila se i u Africi, u malenom zabitom mjestu na jugu Ruande koje se zove Kibeho, gdje se od 1981. do 1989. godine Gospa ukazivala djeci kao Majka Riječi i pozvala narod Ruande da se obrati i vrati Bogu. Rekla je ukoliko se narod ne obrati, u Ruandi će se dogoditi veliko zlo i bratoubilački rat u kojem će stradati mnogi. Majčine riječi, kao i toliko puta kroz povijest ukazanja, se nisu poštivale i ubrzo se dogodilo jedno od najvećih krvoprolića suvremenog doba: u ratu između zaraćenih plemena u Ruandi stradali su milijuni nedužnih ljudi i rijeke izbjeglica su krenule prema susjednim zemljama tražeći spas. U tom je ratu fra Vjeko Ćurić, bosanski franjevac u Ruandi, djelovao poput milosrdnog Samaritanca spašavajući tišuće ljudi od mača i gladi.
Svetište Kibeho nas je oduševilo svojom ljepotom te dobrotom, jednostavnošću i siromaštvom ljudi koje smo tamo sreli. Posjetili smo crkvu, a zatim i kapelicu ukazanja koja je sagrađena na mjestu gdje se Gospa ukazala devetero djece. Crkva je nedugo nakon ukazanja, u studenom 2001. godine, kao autentičnima priznala ukazanja koja su imale tri djevojčice u Kibeho: Alphonsine, Anathalie i Marie-Claire. Za Gospina ukazanja ostaloj djeci, kao i ukazanja koja je u isto vrijeme imao dječak imenom Segatashya, Crkva još nije donijela konačan sud.
U iščekivanju obilježavanja 20. obljetnice od fra Vjekine smrti mir i svako dobro od Gospodina!

Fra Damir Pavić /bosnasrebrena.ba/

Fotografije!

© 2016-2020 Župa Bugojno
Design by Marko