frama

FRAMA je kratica za zajednicu mladih koji se nazivaju Franjevačka mladež. Kako je navedeno u čl. 1. Nacrta statuta Frame, ona je «bratstvo mladih koji se osjećaju pozvani Duhom Svetim da žive kršćanskim životom u svjetlu poruke sv. Franje Asiškoga, u sklopu franjevačke obitelji.» Zajednicu Frame čine mladi ljudi od 14. do 30. godine. Dakle, ljudi koji bi se u najljepšim godinama svoga života trebali zapitati što i kako dalje u životu.

Prvotna ideja o osnivanju takvoga bratstva nastala je u Italiji. Za službeni datum osnutka Frame u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini uzet je 14. prosinca godine Gospodnje 1992. U najkraćem član Frame odlučuje se dosljednije živjeti poruku Isusa Krista po primjeru Sv. Franje. Framaši tako daju i svoja obećanja koja svečano polažu u zajednici vjernika.

Što se podrazumijeva pod okupljanjem framaša? To prvenstveno podrazumijeva okupljanje barem jednom tjedno u franjevačkim samostanima i župama ili već predviđenom mjestu za to. Na sastanku framaša obrađuje se jedna od tema koje je bratstvo odlučilo obraditi. Najčešće se obrađuje crtica iz života sv. Franje te se određena tema tj. problematika povezuje s nama i današnjim životom. Na susretu se uz izlaganje i razgovore pjevaju mnogobrojne duhovne pjesme i čitaju meditacije, ovisno o načinu na koji je susret pripremljen. Njega vodi jedna osoba tzv. animator koji ima ulogu ne samo obraditi temu već i aktivirati ostatak bratstva da sudjeluje u stvaranju i produbljivanju susreta.

Kao i svaka ozbiljnija skupina, i Frama ima organizacijski dio koji usmjerava Framu u njenom daljnjem razvitku i produbljivanju. Taj organizacijski dio čini Vijeće koje treba imati svaka Frama. Vijeće se sastoji od pet punopravnih članova Frame i duhovnog asistenta kojega su njegova braća i sestre odabrali da im pomaže u franjevačkom rastu. Osim mjesnog vijeća postoji i provincijsko te nacionalno vijeće. Dva posljednja vijeća svake godine organiziraju sve veće susrete, što će reći: provincijski susret, nacionalni susret, školu animatora, duhovni kapitul i franjevački hod.

Naša Frama Bugojno aktivno djeluje od 1999. kad je imala oko 100 članova i spadala je među najbrojnije. Kasnije je taj broj bio nešto manji, ali i dalje jako aktivan zahvaljujući svojim asistentima i vlastitom angažmanu u svakovrsnom radu i zalaganju. Danas bugojanska župa Sv. Ante Padovanskog broji oko 20 aktivnih članova. No, želja nam je da se taj broj poveća, stoga molimo sve zainteresirane da se uključe zbog vlastitog dobra i duhovne izgradnje svakog pojedinca. Druženja na Frami kroz razne aktivnosti (skupljanje pomoći potrebitima, posjećivanja raznih domova…) preko liturgijskih, dramskih, glazbenih, molitvenih… prije svega su za osobnu izgradnju svakoga od nas. Bugojanska Frama je uvijek prisutna i na redovitim susretima svih framaša koji se održavaju na nivou provincije pa i cijele države. Također se možemo pohvaliti i sudjelovanjem na Framafestu, festivalu duhovne glazbe koji se održava svake godine u BKC-u u Sarajevu.

Svatko tko želi biti član Frame Bugojno ima priliku da se ostvari kroz ove tako velike i plemenite aktivnosti. Potrebno je samo da sa sobom donesete otvoreno srce, dobru volju te pouzdanje i vjeru u našega Boga. O Frami ćete više i iz prve ruke najbolje saznati ako se sami uključite. Svi ste dobro došli!